Предстоящи събития

Анкета

Резултати:

Одобрявам текста и музиката :
59% Complete (success)
Не одобрявам текста и музиката :
20% Complete (success)
Не мога да преценя :
22% Complete (success)
1. Одобрявате ли текста и музиката на ХИМН НА ГРАД ТВЪРДИЦА?

Музей

Дата на публикуване: 13.03.2020 13:24


С Решение № 369/27.02.2018 г. на Общински съвет – Твърдица е прието създавенето на Исторически музей – Твърдица. Решението е съгласувано от Министъра на културата на Република България на 17.02.2020 г.

По форма на собственост музеят е общински.

По териториален обхват – местен. Ще развива дейност на територията на Община Твърдица.

Ще фукционират три отдела – Археология, Етнография, Нова и най-нова история.

Функциониращи изложби:

- Зала в читалище,,Св. Св. Кирил и Методий 1914” – археологическа изложба, показваща материалната култура от района на Твърдица от края на VII, началото на VI хил. пр. Хр. до края на ХIV век. Изложени са оръдия на труда от камък, кремък, кост и рог. Глинени и стъклени съдове, накити и въоръжение от тракийския период и средновековието. Част от движимите културни ценности са придобити по време на спасителни и редовни археологически проучвания, на надгробна могила в местността Лагун, крепостта в местността ,,Градището” североизточно от гр. Твърдица и случайни находки от местността ,,Улищица”, кв. Козарево, гр. Шивачево и др.

- Сграда за етнографска експозиция на ул. ,,Неофит Рилски” № 16 гр. Твърдица – През 2020 г. ще бъде поставено началото на ремонтни дейности за привеждане състоянието на сградата и района съобразно изискванията на Закона за културното наследство.




Спечелен проект на Исторически музей в гр.Твърдица


Един от одобрените проекти през 2020 г. за финансова подкрепа от страна на Министерството на културата е на Историческия музей в гр.Твърдица. Проектът е за проучване и консервация на останки от крепостта – град ,,Вердица” в местността ,,Градището” в землището на града. Сумата, която ще бъде предоставена от министерството, е в размер на 18 хил. лева.

Проектът предвижда да бъдат разчистени останките на еднокорабната църква източно от крепостната стена и разкриване на част от външната крепостна стена в този участък на крепостта-град.



Изложба


На 4 септември в Ритуалната зала на НЧ „Св.Св. Кирил и Методий 1914” беше уредена изложба „Престилката – семейна и родова реликва”. Тя беше открита от кмета на Община Твърдица Атанас Атанасов. Присъстваха зам.-кметът Антон Драганов, директорът на историческия музей д-р Красимир Велков, служители от общинска администрация и граждани.

Уредникът на музея от отдел „Етнография” Надежда Тодорова запозна присъстващите настоящата изложба. Тя е в резултат на проучване на видовете престилки, разпространени в селищата на общината: Твърдица, кв. Козарево, Сборище, Оризари, Шивачево, Червенаково и Боров дол. Най-стари, на повече от век са ръчно бродираните престилки, най-разпространени са фъканите престилки върху вълнен плат, след тях се нареждат по-късните, от средата на миналия век - машинно бродирани престилки върху вълнен и памучен плат (сатен). Н. Тодорова разказа за присъствието на престилката в ежедневието, в празника, в обредите и в ритуалите. Разказа и за многобройните й функции при раждането, през сватбата до погребението. Към нейната свещеност за жената се прибавя и фактът, че тя се приготвя в семейството и е обреден дар – знак за родство.

Екипът на Исторически музей-Твърдица изказва благодарност на всички „пазители на семейни и родови реликви”, които предоставиха своите престилки за фото документиране и благодарение на тях тази красота стана достояние на всички, посетили изложбата.





Рекламни материали


Община Твърдица - Исторически музей





Участие в мартенски изложби









Откриване на изложба

В навечерието на 115 –та годишнина от рождението на Николай Георгиев – общественик, природозащитник, политик, публицист в Народно читалище „Развитие 1928“ - кв. Козарево, гр. Твърдица, кметът на Община Твърдица Атанас Атанасов откри изложба.

Присъстваха зам.-кметовете на Община Твърдица - Петко Борисов и Антон Драганов, както и много граждани. Събитието уважиха внуците на политика – Чавдар Георгиев, Николай Георгиев и Владимир Щипски.

Организатор на изложбата е Исторически музей-Твърдица. Идеята, да се покаже малко известна страна от дейността на Николай Георгиев като публицист и природозащитник, беше представена от Надежда Тодорова, уредник. Внуците дариха на музея пишещата му машина, за придобиване на информация - снимки от личния им архив, а на читалището в кв.Козарево – негови книги.






115 години от рождението Николай Георгиев - общественик, природозащитник, политик, публицист …

Николай Георгиев Иванов е роден на 19 декември 1906 г. в с.Козарево. Воден от желанието си да работи за подобряване живота на населението в родния си край, се включва в младежкото земеделско движение, а през 1923 г. е участник в Септемврийското въстание. Утвърждава се като един от изтъкнатите дейци на Земеделския съюз, организатор и ръководител на горски кооперации, и младежки кооперативни групи (1932-1944г.) в района. За своята дейност срещу управлението в периода 1941-1944 г. е преследван и многократно арестуван. Бил е в канцлагер Демирхисар и в Старозагорския затвор (1943-1944г.).

След промените през 1944 г. развива богата обществено-политическа дейност в различни органи и организации в страната (1948-1987). Избран е за секретар на Постоянното присъствие на БЗНС, последователно е председател на околийското ръководство на БЗНС в Сливен, секретар и зам.-председател на Националния съвет на Отечествения фронт, зам.-председател на Президиума на Народното събрание, зам.-председател на Общонародния комитет за българо-съветска дружба, председател на Комисията по опазване и възпроизводство на природната среда при Народното събрание, дългогодишен народен представител.

Носител е на звание „Герой на социалистическия труд“, орден „Дружба между народите“, звание „Герой на Република България“ и др..

Николай Георгиев има богата дейност като публицист. От 1929 г. започва да сътрудничи в печата. Автор е на стотици статии в регионални и централни издания. Във връзка с работата му на високи обществени и държавни постове (1948-1987) пътува много в страната и чужбина. Публикува сборници с пътеписи за посетените от него държави в Европа, Азия, Африка и Америка.



Излезе от печат второто издание на Исторически календар

Исторически музей-Твърдица за втора поредна година предлага на жителите и гостите на общината Исторически календар за 2022 г., включващ годишнини от събития и личности с принос към местната и националната история.

Включени са годишнини на личности и събития, свързани с политическата история, църковното и просветното дело - откриване на училищни сгради и обществени сгради; събития по време на Руско-турската война (1877-1878); загинали наши съграждани през 1912 г. в Балканската война и т.н.

В календара намират място годишнини на личности в областта на културата и военното дело, оставили трайна следа в обществения живот, както и наши съвременници, отличени с национални и международни признания.

С поредното си издание екипът на Исторически музей-Твърдица се надява да обогати познанията за родния край, да провокира вниманието на младото поколение към местната история, организиране на чествания и събиране на материали за следващи издания от този тип.

Благодарим на служителите в читалищата от община Твърдица за оказаното съдействие. Надяваме се на партньорство с читателите на вестник „Твърдишки глас“ за популяризирани на значими факти от местната история.

 

Надежда Тодорова,
музеен уредник



Разплащане на местни данъци и такси

ePay.bg
EasyPay
Български пощи